Udržiavanie zdravej štruktúry dreva je základom pre dlhú životnosť voskovaného nábytku. Nižšie nájdete cenné rady o pravidlách starostlivosti o nábytok z kolekcie Rustikal.

Ako sa starať o voskovaný nábytok?

Drevený nábytok, najmä voskovaný, nemá rád vlhkosť. Položením vlhkého pohára na voskovaný stôl zvyčajne vznikne škaredá škvrna. Takýto nábytok tiež nemá rád nízke a vysoké teploty. Najlepšie sa uplatnia v miestnostiach, kde sú zachované podmienky typické pre bytové interiéry. Skladovanie voskovaného nábytku v pivnici, na povale alebo ponechanie na zimu na terase či zatvorenom balkóne zvyčajne znamená riziko skrútenia alebo deformácie vrchnej plochy. Voskovaný nábytok neznesie priame slnečné svetlo, blízkosť ohrievačov ani nadmerný chlad (najmä ak je spojený s vlhkosťou a mrazom). Dodržiavanie pravidiel správneho skladovania voskovaného nábytku ochráni drevo pred znehodnotením nielen samotného povrchu, ale materiálu v celej jeho hrúbke.

Ako čistiť voskovaný nábytok?

Prvým pravidlom je samozrejme vyhnúť sa použitiu vody na čistenie pracovných dosiek alebo dvierok v prípade skriniek alebo políc. Okrem vody sú zakázané aj všetky druhy čistiacich prostriedkov a špeciálnym nepriateľom sú prostriedky s bielidlami, ktoré drevo odfarbia a zanechajú na ňom nezmazateľné stopy. Voskované povrchy sú citlivé a veľmi jemné, preto by ste ich mali chrániť pred poškriabaním iba mäkkými flanelovými handričkami. Základným postupom starostlivosti je systematické odstraňovanie prachu suchou handričkou. Prach, ktorý zostane dlho na povrchu, sa drží v štruktúre dreva a veľmi ťažko sa čistí. Ak potrebujeme vyčistiť voskovaný nábytok, najlepšie budú prostriedky s prídavkom vosku. Takéto prostriedky len čistia, ale aj dopĺňajú opotrebovanú látku a vytvárajú ďalšiu, súvislú ochrannú vrstvu.

Ako udržiavať voskovaný nábytok?

Starostlivosť o voskovaný nábytok nie je náročná, no treba ju vykonávať systematicky. Celá práca spočíva v vtieraní správne zvoleného vosku do celej plochy dreva. Naneste tenkú vrstvu vosku suchou mäkkou handričkou krúživými pohybmi. V prípade políc, výkladov a pod., stačí navoskovať raz ročne, ale častejšie používaný nábytok (napr. stôl či stolička) by sa mal ošetrovať voskom častejšie – najčastejšie sa odporúča navoskovať 1 na 40 čistiacich sedení.

Ako obnoviť voskovaný nábytok?

Vosk je prírodný a ekologický prostriedok na údržbu a ochranu dreveného nábytku. Umožňuje drevu dýchať, zvýrazňuje jeho prirodzené vlastnosti a vyzdvihuje jeho krásu. Rozhodujúca je však pravidelná starostlivosť o takýto nábytok – ochranný náter sa jednoducho časom opotrebuje. Nižšie je uvedený popis procesu obnovy voskového náteru na masívnom dreve.

Fáza 1 – Správna príprava nábytku.

Vaším prvým krokom by mala byť demontáž všetkých pohyblivých častí nábytku, ako sú dvierka, zásuvky a úchytky. Tento jednoduchý postup vám uľahčí prístup ku všetkým ťažko dostupným zákutiam.

Fáza 2 – Brúsenie a čistenie povrchu.

Všetko závisí od stupňa poškodenia a farebného oderu na voskovanom nábytku. Ak je nábytok nepoškodený, len farba je vyblednutá, potom stačí naniesť voskovú pastu bez toho, aby ste predtým povrch pretreli brúsnym papierom.

Ak je kus nábytku veľmi poškodený, má výrazné odreniny a škrabance, mali by ste začať s čistením prvkov brúsnym papierom.

Fáza 3 – Výber správneho vosku.

Ďalším krokom je výber správneho vosku. Je len na vás, či to bude bezfarebný alebo farebný vosk. Ak ste sa rozhodli použiť farbiaci vosk, dbajte na to, aby ladil s farbou nábytku. To vám umožní vyhnúť sa zmene farby a nevzhľadným škvrnám. Navyše výberom vosku vo farbe podobnej odtieňu nábytku zamaskujete drobné škrabance a praskliny. Pamätajte, že čistý včelí vosk nie je určený na voskovanie.

 

Borovicový nábytok vo svetlých odtieňoch

Pri nákupe borovicového nábytku v bielych odtieňoch sa môže časom objaviť žlté sfarbenie hrčiek a štruktúry dreva. V prípade nábytku z prírodnej borovice ide o prirodzený a nezvratný proces. Ovplyvňujú ho rôzne faktory, napríklad príliš vysoká alebo nízka teplota, slnečné žiarenie, vlhkosť vzduchu.